Beseda so spisovateľom...

... doc. PaedDr. Antonom Laučekom, PhD.

Dňa 17.4.2018 zavítala do našej školy na 2. stupeň významná osobnosť zo Žilinskej univerzity, ktorá patrí aj do Spolku slovenských spisovateľov a to doc. PaedDr. Anton Lauček, PhD. Stretol sa tak na besedách s našimi ôsmakmi a deviatakmi, na ktorých urobil veľký dojem. Žiaci sa na besedách aktívne zapájali a tiež mnohokrát pousmiali. Nakoľko hovoril predovšetkým o situáciach z bežného života, o nástrahách médií, či o smutných historických udalostiach z roku 1907 v Černovej, ale tiež o úsmevných príhodách prežitých počas zahraničných ciest, tak sa žiakom veľmi priblížil nielen ako odborník slova, ale aj písanej podoby. Predstavil žiakom zbierku kníh, ktoré vydal pod názvom Iba tak I.-VII. Sú to útle knižôčky pre čitateľov, ktorí obľubujú krátke a úderné texty, provokujúce úsmev a zamyslenie. Ide o zbierky rôznych mikropoviedok, čŕt, besedníc, humoresiek, glos, pohľadníc, reminiscencií, fejtónov, sentencií a historicko-kulturologických reflexií. Niektoré konkrétne ukážky v závere besedy žiakom aj prečítal a tiež doplnil vlastnými postrehmi, samozrejme ako inak – vtipne s jemnými expresívnymi výrazmi, ktorými si žiakov celkom získal na svoju stranu. Bola to naozaj plodná beseda, ktorá dala veľa nielen žiakom, ale aj vyučujúcim.

Autor. J. Milková

Piatok, 20. apríla 2018