Domov

    POČUŤ A VIDIEŤ NAŽIVO


… alebo nezvyčajná exkurziaDňa 16.06. 2018 sa žiaci 9.A a 8.A triedy vydali na exkurziu do odľahlej obce Hlboké, Košariská, mestečka Brezová pod Bradlom a neďalekej obce Naháč. Nebol to výlet, ale cesta za poznaním. A to doslova!
Už o 7,00 hod.sme sedeli v autobuse smerujúcom k Smoleniciam, na severozápad. Fungoval mikrofón- spolužiaci čítali pripravené zaujímavosti o miestach, dedinkách, ktorými sme prechádzali. Niektoré som počul prvýkrát.
V Hlbokom sme navštívili Múzeum J.M.Hurbana, jeho faru, v ktorej bola uzákonená naša súčasná spisovná slovenčina. Na miestnom cintoríne sme obstáli hrob s pomníkom J.M.Hurbana, položili kytičku, poklonili sa, uctili si jeho pamiatku minútou ticha a zaspievali slovenskú hymnu.
V Brezovej pod Bradlom sme mali oddychovú prestávku a šli sa pokloniť na Bradlo M.R.Štefánikovi – jednému z otcov Československa. Pri majestátnej mohyle sme si niečo povedali o histórii tohto miesta a zostala chvíľka na fotenie. Bolo neuveriteľné, že sme spolužiačku Karin s oboma nohami v sadre vyviezli až sem. Tiež si mohla vychutnať pohľad na krásny kopaničiarsky kraj.
Z Bradla sme hneď šli na Košariská, Štefánikovej rodnej obce, a navštívili jeho rodný dom – evanjelickú faru, dnes múzeum. Toto bola podľa mňa najlepšia časť exkurzie. Počuť, čo všetko Štefánik stihol za svoj krátky život vykonať, bolo vážne fascinujúce! Po množstve informácií prišiel rad na občerstvenie a pizzu.
Inou trasou sme sa dostali do Naháča, malej dedinky, kde pôsobil vo svojej fare osvietenec Juraj Fándly. Sprevádzal nás pán starosta a ukázal aj jabloň, ktorú Fándly vyšľachtil. Nekvitne, ale má jablká – pozval nás, aby sme sa prišli na jeseň presvedčiť. Napadlo mi, či žiaci z Fándlyho školy o tom vedia...
Cestou domov nás v autobuse zastihla búrka,. No v Pezinku už zase bolo pekne. Celkovo sa mi exkurzia páčila. Ďakujem pani učiteľkám, že nás vzali!!!

Autor: Oliver Mucska

Autor : Administrator, čítané 14036x
Streda, 27. júna 2018
<September>
PUSŠPSN
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 1819 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30


AKTUALITY


> LPČ
 
Navigácia


Domov
Hľadať
Výpis článkov


Linky
Login

Login:
Heslo:© 2006 ZŠ Na bielenisku v Pezinku, Všetky práva vyhradené.
Powered by DEV web management system

DWMS13ACL